Facebook

POMYSŁY & PORADY

Jak w 6 krokach zaplanować łazienkę?

 Witam i przedstawiam naszą nową serię “pomysły & porady”

W tej serii będziemy prezentować nasze spojrzenie na różne kwestie z którymi spotykamy się na co dzień przy projektowaniu wnętrz. Mam nadzieję że nasze wskazówki pomogą tym którzy we własnym zakresie postanowili zmienić ich otaczające wnętrze.

W wypadku gdyby nasze pomysły i porady okazały się niewystarczające, chętnie nadal służymy naszą ekspertyzą i zapraszamy do współpracy.

Dorota Woźniakowska

Jak zaplanować łazienkę? To wcale nie takie trudne! 

Tym razem w “pomysły & porady”  jak widać temat: łazienki, to właśnie tym pomieszczeniem chcemy się dziś zająć. Od planowania, wyboru mebli jak i dekoracji, pokażemy jak zmienić łazienkę i WC na pomieszczenie, które pozwoli wam się w pełni zrelaksować, a  u waszych gości pozostawi wrażenie, a nie wstydliwe zakłopotanie. Ale wystarczająco słów wprowadzających i do tematu:

 • W łazience dobre zaplanowanie jest nie tylko początkiem ale i też szczególnie ważne przy miejscu które mamy do dyspozycji.
 • Pokażemy wam krok po kroku jak przygotować się najlepiej do modernizacji łazienki.
 • Od pierwszego pomysłu, do zlecenia prac wykonawczych aby nie spotkać niespodzianek przy zaplanowanym budżecie


Krok pierwszy – szukaj pomysłów i inspiracji

Na początku każdej modernizacji, czy też nowej budowy stoją pomysły. To mogą być własne, ale i też w łazienkach przyjaciół i rodziny można dużo podejrzeć. Rozglądaj się, wszędzie gdzie są łazienki masz mnóstwo możliwości zapoznania się z aktualnymi rozwiązaniami i nic cię to nie kosztuje.

Zaletą tej kolekcji pomysłów nie jest tylko to, że sam lepiej wiesz, czego chcesz, ale i również przyszli projektanci lub wykonawcy będą mogli zrobić sobie o wiele lepszy obraz twojej wymarzonej łazienki.

Tutaj kilka pomysłów gdzie można znaleźć inspiracje do łazienek:

 • Odwiedź kilka salonów które specjalizują się na wyposażeniu łazienek, tu możesz zrobić zdjęcia i podejrzeć ekspozycje.
 • Szukaj online, w dzisiejszych czasach jest mnóstwo dobrych blogów (jak ten!), sklepów internetowych oraz stron producentów z którymi możesz się zapoznać
 • Odkrywaj łazienki wszędzie gdzie się da i zapisz sobie najlepsze i ładniejsze pomysły jakie spotkasz, czy w restauracji, hotelu, czy tez znajomych.
 • Porozmawiaj z biurami nieruchomości, czy mają jakieś obiekty z ponadprzeciętnie ładnymi łazienkami (kto wie może zdecydujesz się na przeprowadzkę, a nie remont łazienki..?)


Krok drugi – napisz listę życzeń

Lista życzeń jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku wymarzonej łazienki. Bo to tutaj zapisujesz wszystko co później powinno być w łazience. To zaczyna się od podstaw takich jak wanna, toaleta, prysznic – i kończy się dodatkami, takimi jak uchwyt na suszarkę do włosów i lusterkiem do makijażu. Staraj się wszystko wybrać tak, aby łazienka odpowiadała twoim potrzebom i wygodzie.
Jeśli na przykład bardzo rzadko bierzesz kąpiel, to rzeczywiście nie jest potrzebna ci wanna, a za to można postawić na duży, komfortowy prysznic.
Dla tych z was, którzy są na początku swojej listy życzeń, tutaj pierwsze pytania, które pomogą w pierwszej orientacji:
 • Jako co będzie łazienka używana? – jako normalna łazienka, czy też jako, albo ubikacja dla gości.
 • Kto używa tej łazienki? – w jakim wieku są użytkownicy teraz i za 10-15 lat.
 • Czy łazienka jest używana przez więcej osób jednocześnie?
 • Czy rodzina i liczba użytkowników się jeszcze powiększy? – oczekujesz dziecka, albo planujesz zamieszkać z kimś, lub potrzebne jest dostosowanie do osób starszych.
 • Chcesz robić więcej w łazience niż tylko myć się, kąpać lub korzystać z toalety? – przebierać się, relaksować, słuchać muzyki, oglądać telewizję, albo korzystać z internetu.
 • Jakie kolory i materiały mają być użyte? – kafelki, drewno, farby lub nadruki (zobacz Kolory w łazience – idealne połączenie!)
 • Co podoba ci się w aktualnej łazience a co nie? – materiały, układ, armatury
 • Jakie elementy komfortowe mają być w łazience? – ubikacja z natryskiem, łaźnia parowa, lub pisuar.
 • Z jakich urządzeń będziesz korzystać w łazience i jakie przyłącz są do tego potrzebne? – pamiętaj też o pralce czy suszarce.
 • Co będzie stało na otwartej przestrzeni? – pasta do zębów, mydło, krem, lub elektryczna szczoteczka.
 • Ile miejsca do przechowywania jest potrzebne? – kosmetyki, ręczniki, lekarstwa, lub zabawki do kąpieli.


Krok trzeci – ustaw sobie warunki i ramę budżetu

planowanie budżetu i ram czasowych, może nie jest tak przyjemne jak wybieranie kolorów lub właściwej wanny, ale to jest tak samo ważne – jeśli nawet nie ważniejsze.

Tu kilka wskazówek dotyczących ustalenia budżetu:

 • Ustal ile pieniędzy masz wszystko do dyspozycji, załóż budżet który chcesz przeznaczyć na nową łazienkę i trzymaj się go.
 • Koszt z którym się powinno liczyć na “normalną” łazienkę to około 3000zł na metr kwadratowy (więcej informacji na temat kosztów łazienki).
 • Nie kalkuluj za skromnie – dodatkowo należy zaplanować około 10 procent całkowitego budżetu na nieprzewidziane wydatki.
 • Sprawdź twoje możliwości finansowe  – ile możesz spłacić co miesiąc i w jakiej formie można to finansować.

Oprócz finansów, należy również z góry określić okres przeprowadzenia prac nad łazienką:

 • Kiedy przebudowa ma się zacząć
 • Kiedy najpóźniej chcesz lub musisz móc korzystać znów z łazienki?
 • Gdzie w czasie remontu będzie możliwość do skorzystania z łazienki?

Nadal nie wiesz, czy jesteś gotowy na remont łazienki? Te 9 znaków ci to powie!

Krok czwarty – znajdź odpowiednie wsparcie

W pewnym momencie twoja modernizacja łazienki będzie wymagać profesjonalnej pomocy.  U niektórych wcześniej, ponieważ czują się bezpieczniej, jeśli od samego początku jest jakiś profesjonalista ku ich boku. A u drugich później, kiedy rozpoczyna się faktyczna faza przebudowy.

Więc gdy planujesz łazienkę, ważne jest by znaleźć odpowiednie wsparcie.

Skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi, jakie firmy mogą polecić, również w salonach z wyposażeniem łazienkowym można zasięgnąć porady lub skontaktuj się z lokalną firmą do instalacji łazienkowych.

Porada! Zatrudnij projektanta. To co prawda początkowo większe koszty, lecz w dłuższej perspektywie taki profesjonalista ze swoją wiedzą pomoże ci zaoszczędzić dużo pieniędzy – i to nie tylko jeśli chodzi o unikniecie błędów w projektowaniu, lecz również jeśli chodzi o zastosowanie odpowiednich materiałów jak i armatury łazienkowej.

Ponadto, zazwyczaj dobry projektant jest również w stanie polecić ci zaufanych wykonawców.

Krok piąty – zrób wstępny szkic łazienki

Bez względu na to, czy masz zamiar wynająć projektanta, czy nie – na wszelki wypadek powinieneś zrobić sobie szkic twojej łazienki.

To pomoże ci z jednej strony określić, ile miejsca masz do dyspozycji, a z drugiej strony daje przyszłemu projektantowi możliwość zapoznania się z tym jak sobie wyobrażasz twoją nową łazienkę.

Na szkicu umieść układ wszystkich elementów sanitarnych, wedle twoich wyobrażeń.

Nie zapomnij również wziąć pod uwagę  okien, drzwi i możliwych skosów. Tak można twój szkic wykorzystać jako podstawę do dalszej pracy nad projektem twojej łazienki.

Porada: Villeroy Boch Designer – to narzędzie którym można bezpośrednio online zaplanować łazienkę .

Krok szósty – wybierz wyposażenie twojej łazienki

Zakup wyposażenia łazienki jest często pierwszym krokiem który wybierany jest przy remoncie. My jednak proponujemy patrzeć na łazienkę całościowo, a dopiero pod koniec zająć się szczegółami.

Zbyt długo nie powinno się jednak z wyborem wanny, armatury, czy prysznica czekać – w końcu potrzebny jest czas aby wszystko spokojnie obejrzeć i wkalkulować możliwe dłuższe terminy dostawy. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby przy wyborze wszystkich elementów nie kierować się jedynie wyglądem, lecz też praktycznością. To dotyczy szczególnie ceramiki, szafek, ale i też powierzchni, płytek, oświetlenia i kolorystyki.

Wszystkie plany gotowe, specjaliści są zaangażowani, i wnętrze wybrane, co oznacza, że twoja nowa łazienka jest zaplanowana.

Teraz można zaczynać – życzymy wszystkiego dobrego!

Recommend
 • Facebook
 • Google Plus
 • Pinterest
Share