Facebook

Isaloni czyli europejska stolica designu

Przez tydzień oczy wszystkich projektantów wnętrz, architektów i rzemieślników były skierowane na Mediolan. To już pięćdziesiąta siódma edycja. Targi z roku na rok wywierają coraz większy wpływ nie tylko na wzornictwo europejskie ale i światowe- co widać gołym okiem po coraz większej ilości zwiedzających. Obecna edycja cieszyła się wzrostem odwiedzających względem edycji 2016 o 26%.

Jakie trendy? Co nowego?

Oczywiście na isaloni można zobaczyć przekrój przez różne style i koncepcje, niemniej jednak wyraźnie odznacza się powrót do założeń modernizmu. Ta wystawa to hołd oddany dla ojców bauhausu, funkcjonalizmu i naturalizmu. Znaczenie zyskują formy geometryczne, pozbawione zbędnych zdobień. Widać powrót łuków we wnętrzach- zarówno w sklepieniach jak i w przejściach- najznakomitszym przykładem było stoisko marki Antonio Lupi  (producent armatury łazienkowej). Zaprojektował je dla marki Calvi Brambilla i trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo udana aranżacja, nadająca marce nową tożsamość oraz niesamowite wyróżnienie.

Z ciekawą propozycją wychodzi producent baterii F.lli Frattini, który w najnowszej kolekcji proponuje indywidualny dobór kurków do baterii- możemy wybrać kolor wykończenia (chrom/złoto), materiał (metal, rodzaj i kolor kamienia). Nieco inną propozycję przedstawiła firma mutina- prezentując prostą kolekcję płytek diarama- w której użytkownik może niemalże dowolnie zdefiniować paletę kolorów. Idąc dalej ścieżką indywidualnego wnętrza nie sposób przeoczyć hasło duńskiej firmy Bolia- „nikt nie mieszka tak jak ty”- hasło które ma być zaproszeniem do wyróżniania siebie i wnętrz, w których mieszkamy.

Siedzenia motylkowe.

W meblach jadalnianych widać wielki renesans siedzisk motylkowych, czyli takich o obłym kształcie oparcia. Nurt naturalizmu w tym dziale rozgościł się- co widać w powracającej rafii oraz innych rodzajach plecionek, zestawianych z kolorami ziemi. Stoły typowo kwadratowe ustąpiły miejsca okrągłym lub takim, które mają wyoblane brzegi.

Podsumowując- wzornictwo podobnie jak moda zatacza duże koła i powraca zmieniając niuanse, dosmakowując szczegóły. To był tydzień uczty dla oka, pornografia dla pasjonatów designu, która z roku na rok podbija serca kolejnych odwiedzających.

Indywidualność.

Gra geometrii widoczna jest także w produktach armatury- owalne lustra, szafki. Dostrzegalnym zjawiskiem jest wyparcie bieli na rzecz kolorów. Pudrowy róż, żółć, niebieski, zieleń czy kolory ziemi dominują na palecie- nie tylko ścian, ale także armatury. W minimalistycznych pomieszczeniach ogromną rolę odgrywa światło oraz rośliny. Duży nacisk położony jest na indywidualizację wnętrza dla konkretnego użytkownika: przez kolor, strukturę kształt.

Recommend
  • Facebook
  • Google Plus
  • Pinterest
Share
Tagged in